Quantcast
Channel: Węgorzewo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 87

Chwile spędzone w Węgorzewie są jak piękny sen. Taniec jednoczy narody, to prawda!

$
0
0
Zakabłuky i Czeremosz we wspólnym tańcu Fot. as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie

Zakabłuky i Czeremosz we wspólnym tańcu Fot. as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie

Świat sztuki i kultury nie zna granic ani odległości. Zbliża narody, z sąsiadów czyni prawdziwych przyjaciół. Gród nad Węgorapą ma w tym swój udział. W ostatniej edycji wydarzenia Kultura ukraińska z daleka i z bliska udział wzięli artyści z Charkowa i Jaworowa na Ukrainie, obok nich także tancerze i wokaliści z gminy Węgorzewo. Polski krakowiak i ukraińskie bubny w wykonaniu mieszanych polsko-ukraińskich, charkowsko-węgorzewskich par – to się nazywa wymiana doświadczeń!

Zarówno krakowiak, jak i bubny (oraz kilka innych tańców ludowych, polskich i ukraińskich) były tematami „lekcji obowiązkowych”, jakie młodzież z Ukrainy i Polski wspólnie odrobiły w ramach Polsko-Ukraińskich Warsztatów Tanecznych. Zajęcia na parkiecie zorganizowało Stowarzyszenie Integracji i Rozwoju Kulturalnego Mniejszości Narodowych w Polsce Czeremosz.

Więcej o warsztatach:

www.3.wegorzewo.pl/moge-prosic-do-tanca-ja-cie-naucze-polskiego-oberka-ty-mnie-ukrainskiego-pleskacza/

O zespołach uczestnikach koncertów na stronie Węgorzewa:

www.3.wegorzewo.pl/kulturaukrainska/

O spotkaniu tancerzy w Węgorzewie przeczytacie także w Węgorzewskim Tygodniu 27 listopada

Efekt pracy podczas warsztatów tanecznych był tylko częścią koncertów Kultury ukraińskiej… – w wydarzeniu udział wzięły zespoły z wyższych szkół choreograficznych z Charkowa na Ukrainie: uczestnik warsztatów – „Zakabłuky” oraz „Swiato”, a także wokalno-instrumentalna grupa „Krajnia Chata” z ukraińskiego Jaworowa. Węgorzewo reprezentował zespół tańca ludowego „Czeremosz” (uczestnik warsztatów ) i trio wokalne „Obrij”.

Bogata galeria zdjęć z imprezy:

http://www.3.wegorzewo.pl/31744/

– Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie. Widać, że Ukraina jest bliska waszym sercom! Jestem szczęśliwa, że mogliśmy przybliżyć wam nasze tradycje – mówiła Ołena Kowaliwska, choreografka, kierowniczka „Zakabłuków”.

– Uczyć się od artystów tej klasy, co nasi tegoroczni goście, to niesamowite wyzwanie i lekcja nie do przecenienia. Tylko tak możemy doskonalić warsztat: podglądając i naśladując przyszłych profesjonalistów – wspomina warsztaty i wspólne występy „czeremoszanka” Natalia Wilman z Węgorzewa, a tancerze ze „Swiata” (wśród nich także mieszkańcy Doniecczyzny) dodają:

– Chwile spędzone w Węgorzewie są jak piękny sen. Taniec jednoczy narody, to prawda! Na co dzień taniec daje nam też ukojenie. Jest ważną częścią ukraińskiej kultury. Naszej kultury.

Fot. as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie

Fot. as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie

Koncertom z cyklu Kultura ukraińska z daleka i z bliska w tym roku towarzyszyła wystawa fotograficzna, zorganizowana z okazji 200-lecia narodzin wybitnego twórcy muzyki do pieśni Szcze ne wmerła Ukrajina (hymn państwowy Ukrainy) Mychajła Werbyckiego, dodajmy: ukraińskiego kompozytora mocno związanego z Polską. Ksiądz Mychajło Werbycki uczył się i działał w Przemyślu, był proboszczem w Młynach na Podkarpaciu (tam jest pochowany).

Nowości ostatniej edycji tego wydarzenia to debiut na scenie małych solistów: Igora Gajdasza i sióstr Natalii i Roksany Predko oraz powtórzenie koncertu w Srokowie (gm. Kętrzyn). Kultura ukraińska z daleka i z bliska w srokowskim Gminnym Ośrodku Kultury wybrzmiała w niedzielę, 22 listopada. Do artystów dołączyli tu mali wykonawcy poleczki z miejscowej szkoły podstawowej, trzecioklasiści przygotowani do występu przez kierownika zespołu „Czeremosz” Wołodymyra Denekę.

W przerwach między koncertami odbyła się kwesta. Zbiórka pieniędzy była kontynuacją zainicjowanej we wrześniu tego roku akcji Ukraina. Bitwa o Niepodległość na rzecz straży granicznej w Triochizbeńce na wschodzie Ukrainy.
Do puszki trafiło:
1806 zł 10 gr (w Węgorzewie) i 2110 zł (w Srokowie)
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie strażników, pełniących służbę w strefie działań wojennych na Ukrainie. Do rąk prezesa stowarzyszenia “Czeremosz”, Wołodymyra Deneki, trafiło specjalne podziękowanie, wystosowane przez strażników już po odebraniu pierwszej części darów zakupionych za fundusze z węgorzewskiej zbiórki

O przebiegu akcji we wrześniu:

www.3.wegorzewo.pl/zbiorka-dla-straznikow-na-ukrainie-trwa-pierwsza-porcja-darow-z-wegorzewa-juz-w-triochizbence/

ww.3.wegorzewo.pl/srodki-na-zakup-apteczek-slowa-otuchy-i-zyczenia-zwyciestwa-juz-jada-z-wegorzewa-wprost-do-triochizbenki

Wystawę i koncerty w Węgorzewie obejrzeli m.in.: Andrzej Lachowicz, wiceburmistrz Węgorzewa, Adam Roczniak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Węgorzewie, Gminę Srokowo podczas koncertów reprezentował wójt Franciszek Andruszkiewicz

Organizator: Stowarzyszenie Integracji i Rozwoju Kulturalnego Mniejszości Narodowych w Polsce „Czeremosz” w Węgorzewie;

Współorganizatorzy: Węgorzewskie Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Srokowie, koło Związku Ukraińców w Polsce w Srokowie

Wydarzenie odbyło się w ramach programu Narodowego Centrum KulturyPolsko-ukraińska wymiana młodzieży

Sponsorzy: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miejski w Węgorzewie, Powiat Węgorzewski, Gminny Ośrodek Kultury w Srokowie, Grzegorz Bukowski, ADOLESENSE PPHU Władysław Kaczmarz, Andrzej i Helena Feszakowie, Ireneusz Skrypoczka

as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie

Viewing all articles
Browse latest Browse all 87

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra