Clik here to view.

Fot. Anna Styrańczak/Biuro Promocji UM w Węgorzewie
Kto mógł uknuć tak szatański plan, jak nie sam Lucyfer? Władca piekieł karze biesa dając mu ludzką postać, by potem wykorzystać go jako farbowanego Heroda. Spisek przeciw nowo narodzonemu Królowi Królów jednak udać się nie może: cherubini czują pismo nosem, Rokita nie potrafi kłamać, a Melchior, Kacper i Baltazar ciosy karate wypuszczają równie wprawnie, co dym z kadzidła. O, wcale-nie-straszny Herodzie, nie będziesz panem świata, ani nawet dyrektorem TV, na nic całowanie archanielskich stóp! Boże Dziecię przychodzi na świat, pastuszkowie się radują, a wraz z nimi cała świetlica w Węgielsztynie, wypełniona publicznością po sam próg. “Bóg się rodzi” wyrywa się ze wszystkich gardeł z taką radością, że moc naprawdę truchleje.
Taki (kapitalny, bo z zębem i licznymi aluzjami do współczesności!) scenariusz biblijnej historii zaproponował nam Teatr na Rozstaju, założony z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Węgielsztyn. Projekt, w ramach którego aktorzy wyszli na scenę (zatytułowany tak, jak nazwa powołanego do życia amatorskiego teatru), trwał od czerwca do końca listopada 2015 roku, a jasełka to pokłosie tego przedsięwzięcia.
Premiera odbyła się kilka tygodni temu, zebrawszy najlepsze opinie trupa szopkę zaprezentowała raz jeszcze, podczas przeglądu kolęd, 10 stycznia.
– Pracować z wami i obserwować, jak coraz swobodniej odgrywacie swoje role, to cudowne przeżycie. Mam nadzieję na ciąg dalszy naszej współpracy, zwłaszcza, że pomysłów na kolejne scenariusze i projekty ani mnie, ani wam nie brakuje! – mówiła po zakończeniu przedstawienia reżyserka Wiesława Nawojczyk, instruktorka teatralna, wieloletnia animatorka kulturalna, dawniej dyrektorka węgorzewskiego domu kultury.
– Projekt dobiegł końca, ale jasełka jeszcze będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Budr, Pozezdrza i prawdopodobnie Kut – zapowiada Teresa Marcinkiewicz, prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Węgielsztyn (które wraz z Sołectwem Węgielsztyn i miejscową Szkołą Podstawową im. K. Obitza było organizatorem niedzielnego przeglądu kolęd).
Clik here to view.

Fot. Anna Styrańczak/Biuro Promocji UM w Węgorzewie
Spotkanie wypełnione było i śpiewem, i świąteczną radością, i rodzinnym ciepłem. Węgielsztynianie po raz kolejny pokazali, że we wspólnym działaniu i w kulturze siła, a nasza słynna gościnność i przywiązanie do tradycji to żaden mit. Miejscowa świetlica tętni życiem. 10 stycznia, poza teatrem, na jej scenie polskie i ukraińskie kolędy zaśpiewały trzy chóry parafialne: z parafii pw. Chrystusa Króla w Radziejach, z greckokatolickiej parafii pw. Świętego Krzyża w Węgorzewie i z parafii pw. Św. Józefa w Węgielsztynie, a także zespół Barwy Jesieni z Budr i wreszcie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kurta Obitza w Węgielsztynie; na klarnecie zagrał Mateusz Zakrzewski. Koncert poprowadziły: Luiza Tomaszewska i Julia Słowikowska.
– Niektórzy minęli się z powołaniem! – chwalił aktorstwo uczestników projektu Krzysztof Piwowarczyk, burmistrz Węgorzewa, który na widowni zasiadł wraz z Tomaszem Wierzchowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Węgorzewie. – Gratuluję kreatywności stowarzyszeniu, szkole, sołectwu. Tworzycie fantastyczny zespół, warto was wspierać!
Clik here to view.

Fot. Anna Styrańczak/Biuro Promocji UM w Węgorzewie
Zespół aktorski: Elżbieta Adamejtis, Kacper Bijata, Elżbieta Puchalska, Jan Puchalski, Bogusława Pyłypcio, Jan Ruła, Marta Ruła, Monika Ruła, Maciej Rydzyński, Karolina Tkacz, Marzena Tkacz, Małgorzata Wierzbicka (dyrektorka SP w Węgielsztynie), Agnieszka Zakrzewska, Mateusz Zakrzewski, Czesława Zegan. Gościnnie w roli Heroda wystąpił Dariusz Polonis (na zdj. obok w środku), nauczyciel języka polskiego w węgorzewskim Gimnazjum. Im. J. A. Helwinga, dawniej nauczyciel w węgielsztyńskiej szkole podstawowej
Zobacz filmik:
https://youtu.be/fUJkgmHiESs
as/Biuro Promocji UM w WęgorzewieProjekt Teatr na Rozstaju został dofinansowany przez Gołdapski Fundusz Lokalny. Uczestnikami przedsięwzięcia byli mieszkańcy Węgielsztyna. Wśród działań znalazły się warsztaty teatralne, zajęcia muzyczne, wykonanie scenografii i kostiumów do przedstawienia, wyjazd do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i spotkanie z profesjonalnymi aktorami
O Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Węgielsztyn: www.naszawioska.pl/solectwo,258-wegielsztyn/stowarzyszenie-rozwoju-wsi-wegielsztyn.html?PHPSESSID=924df4f5cac124c5d71d8cce9c4de538
Polub Sołectwo Węgielsztyn na Facebooku: www.facebook.com/mazury.wegielsztyn/?fref=nf